Skruzdėlytės Greitutės naujienos

  • Titulinis
  • Skruzdėlytės Greitutės naujienos

Vasariški susitikimai su Šiokiatokia, Šmurliuku ir ilgąja kaimyne

Ar jums per atostogas norisi skaityti? O skaityti ir juoktis? Galbūt tiesiog drybsoti pievelėje ir mėgautis knygomis, kuriose paveikslėlių daugiau negu teksto? O tuose paveikslėliuose sutikti keistokų veikėjų, kurių gyvenime turbūt niekad nepamatysi, bet jei jau knygos apie juos kuriamos, vadinasi, yra? Taigi vasaros pasiskaitymams-pasivartymams išrinkau jums tris nei per storas, nei per plonas knygeles. Kaip tik tingioms popietėms!
 
Taigi susipažinkite ‒ ragana Šiokiatokia. Rašytojo Tomo Dirgėlos aprašyta, dailininkės Dalios Karpavičiūtės nupiešta. Gyvena ji trobelėje vidury miško. Tačiau kaip ir kiekviena šiuolaikinė ragana apmoka sąskaitas ‒ atsiskaito už „malkas, internetą ir elektrą“. Juokinga, ar ne? O dar juokingiau bus, kai susipažinsite ir su jos katinu. Jis vardu Pelė. Tikriausiai keista katinui turėti tokį vardą, bet apie tai knygelėje ‒ visa istorija. O kaip kitaip?
 
Paklausite, o ką raganos veikia? Jeigu esi tik šiokia tokia ragana, tai ir veiki turbūt šį bei tą. Ragana Šiokiatokia bando tapti dainininke, poete, netgi kokios nors pasakos veikėja. O norėdama tapti pasakos veikėja, atsiduria... lyg ir savo vaikystėje. Juk daugelis suaugusiųjų taip ir įsivaizduoja: vaikystė lyg pasaka, ten tai jau viskas gerai. Ogi nebūtinai. Pasirodo, ragana Šiokiatokia vaikystėje jautėsi vieniša, nes jos tėveliai buvo skraidančių šluotų išradėjai ir daug keliaudavo po pasaulį. Parlėkę namo, įteikia dukrai dovanų ir vėl išlekia... Liūdna, ar ne?
 
Žinote, kas liūdniausia? Kad raganaitėms negalima kalbėti su paprastais žmonėmis. Tačiau Šiokiatokia randa išeitį ‒ juk niekas nedraudžia dainuoti! Tad kartą sutikusi žmonių berniuką Stasiuką, ji ėmė ir uždainavo. Berniukas atsakė tuo pačiu, nes ir jam, pasirodo, kalbėtis su raganomis buvo draudžiama. Taip, susidainuodami, jie kartu žaisdavo. O paskui Stasiuko tėvai išsikraustė ir ji vėl liko viena. Nes tėvai ir Stasiuką pasiėmė. Gaila, kad nei Šiokiostokios, nei Stasiuko tėvams vaikų norai nerūpėjo. Na, bet užteks jus graudinti. Tomo Dirgėlos papasakota istorija iš tiesų labiau linksma nei liūdna. Šiokiatokia nuolatos įsipainioja į kokį nuotykį. Net automobilio nesugeba be nuotykių nusipirkti. Tačiau tai dar ne viskas. Yra knygoje toks paslaptingas veikėjas ‒ niekas. Jis nuolatos atsišaukia. Pavyzdžiui, taip:
Iš kamino šaltėlesnę dieną ir naktį ligi pat medžių viršūnių kildavo tiršti dūmai (gal naktį kildavo ir virš medžių ‒ juk tamsoje neįžiūrėsi). Kodėl kildavo, o ne krisdavo žemyn, niekas iki šiol dar neišsiaiškino.
Dar neišsiaiškinau, ‒ paklaustas patvirtindavo niekas.
Gal tas niekas ‒ tai aidas? O galbūt... atsakymas jūsų lauks knygelės pabaigoje. Kaip dažniausiai ir būna. Geri rašytojai mėgsta skaitytojus už nosies pavedžioti. Arba ‒ paskui uodegą...
 
Ne veltui taip pasakiau. Paskui uodegą šį kartą mus veda jums tikriausiai jau puikiai pažįstamas Kęstutis Kasparavičius naujoje savo knygoje „Kaimynė už kampo“.
Taigi gyveno kartą triušis, vardu Rausvanosis. Ir į jo namą atsikraustė nauja gyventoja...
Tik niekas nežinojo nei iš kur ji atsirado, nei kuo vardu.
Vis dėlto tie, kurie jau spėjo ją pamatyti, vieningai sutarė:
Ji tiesiog žavinga!
O namų tvarkytoja varlytė Kvaksė pridūrė:
Ir labai ilga.
Įdomu, kokia kaimynė gali būti... ilga? Jei taip, pasekite Rausvanosį, kuris išsiruošė su ja susipažinti, bet ši buvo išėjusi „mažumėlę pasišliaužioti“:
Ir iš tikrųjų, vienas pirmo aukšto buto langas buvo atdaras. Tik tos kaimynės, pasirodo, gana ilgos būta. Nes vienas jos galas dar tik lindo pro langą, o kitas jau buvo užsukęs už namo kampo.
 
Taigi Rausvanosis eina paskui kaimynę, o mes ‒ paskui Rausvanosį. Labai svarbu nepamesti jų iš akių, taigi žiūrime į iliustracijas (juk Kęstutis Kasparavičius pirmiausia ‒ dailininkas, ko nepasako žodžiais, tą nupiešia!). Jei atidžiau įsižiūrėsite, tie, kurie gyvenate Vilniuje arba dažnai jame lankotės, nesunkiai atpažinsite senamiesčio gatveles ir pastatus, pro kuriuos pravingiuoja knygos veikėjų kelias. Ir kai galiausiai jiedu susitiks, laukia dar viena staigmena: paaiškės, kad Rausvanosis nugalėjo didžiausią savo baimę! O ir ko bijoti, jei kaimynė pasitinka jį ant galvos vietoj skrybėlaitės užsivožusi cukrinėm rožėm puoštą torčiuką? Jau nekantraujate perskaityti knygą? Gerai, o aš dairausi... kitos skrybėlės savininko.
 
Tai Šmurliukas iš vokiečių rašytojo Janošo „Šmurliuko istorijų“.
Šmurliukas turi skrybėlę.
Mano skrybėlė todėl ir yra skrybėlė, kad su ja galiu sau skrybauti ‒ vaikštinėti sau linksmai. Ji mane saugo iš viršaus, ‒ sako Šmurliukas. ‒ Tarkim, pradeda lyti, o aš galiu keliauti, kur tik panorėjęs. Ir nesulyju. Lindėdamas po skrybėle. Mat kaip gerai, ką?
Oi, labai gerai, Šmurliuk.
Kas toks tas Šmurliukas, žino tik knygelės autorius. Tas pats, kuris parašė daugelio jūsų pamėgtą knygelę „Panama labai graži“. Jis, kaip ir Kęstutis Kasparavičius, savo knygas iliustruodavo pats. Taigi ir Šmurliuką nupiešė. Šmurliukas turi tėtį Šmurlių ir mamą Šmurlienę. Dar sesutę ‒ Zosytę Šmurlytę. Ir Kumelaitę, kuri mėgsta rupšnoti medetkas.
O Šmurliukas, kaip ir sakė, mėgsta skrybauti. Ir kasdien jam kas nors smagaus nutinka. Jis mėgsta žaisti pačius įvairiausius žaidimus. Kai kurie ypač tinka vasarai. Galbūt ir jums patiks?
Mes pastatysim namą... ana ten, ant to gražaus kalnelio. Juk reikia, kad iš namo būtų toli ir plačiai matyti.
Taip, ‒ pritarė Šmurliuko Kumelaitė. ‒ O kas turi namą, tas gali jame eiti galvomis, kiek širdis geidžia.
Knygelė jums dar primins, ko reikia namo statybai ‒ ir pirmyn į vasaros pievas! Susitiksime jau rudenį...
 
Jūsų Skruzdėlytė Greitutė
 
Tomas Dirgėla „Apie raganą Šiokiątokią“ ☺☺☺☺☺
Kęstutis Kasparavičius „Kaimynė už kampo“ ☺☺☺☺☺
Janosch „Šmurliuko istorijos“ ☺☺☺☺☺
 

Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?