Boružės Septyntaškės ir Peliuko nuotykiai

 • Titulinis
 • Boružės Septyntaškės ir Peliuko nuotykiai

Pasidaryk kalėdinius žaisliukus pats

Štai ir ateina metas, kai vis labiau laukiame vienos gražiausių metų šventės –Šv. Kalėdų. Belaukiant jų ilgus vakarus galima praskaidrinti įdomiais darbeliais. Pavyzdžiui, savo paties pagamintais žaisliukais, kuriais galite papuošti kalėdinę eglutę arba savo kambarį. Tokius žaisliukus galima dovanoti ir kaip labai įdomią bei originalią dovaną, kuri maloniai nustebins kiekvieną. O jei tie žaisliukai dar ir labai skaniai kvepės, pripildys visus namus stebuklinga kalėdine nuotaika.
 
Nors būdų, kaip patiems pasigaminti kalėdinių žaisliukų, yra pačių įvairiausių, Bitutė siūlo tris variantus, kuriuos išbandė mama Elena Apynienė su šešerių metų Antanu ir trejų metų Mykolu. Na o mažasis Jokūbas, kuriam dar tik šeši mėnesiai, kol kas smalsiai viską stebi. Elena netgi rašo internete savo tinklaraštį „Su vaikais“, kuriame siūlo dar daugiau įvairiausių darbelių ir veiklos idėjų.
Taigi drąsiai imkimės darbo ir pasigaminkime Elenos siūlomų žaisliukų. Vaikai, būtinai pakvieskite ir tėvelius įsijungti į šį linksmą nuotykį.
 
Cinamoniniai žaisliukai
 
Cinamono masei pasigaminti reikės:
 • 3/4 puodelio obuolių tyrės
 • 130 g malto cinamono
Ornamentams iš šios masės reikės:
 • Sausainių arba plastilino formelių
 • Šiaudelio ar medinio pagaliuko
 • Kaspinėlių, juostelių ar siūlų
 • Blizgių klijų, akrilinių dažų ar guašo
Obuolių tyrę sumaišykite su cinamonu ir gerai išminkykite. Jei tešla gaunasi per skysta, reikia įberti dar šiek tiek cinamono, o jei atvirkščiai, biri, pridėkite obuolių tyrės. Tuomet padalinkite tešlą į keturias dalis. Vieną dalį dėkite ant kepimo popieriaus, tuomet uždenkite kepimo popieriaus lakštu ir iškočiokite tešlą iki maždaug 5-8 mm storio. Reikia perspėti, kad masė yra gana drėgna ir nuo jos popierius taip pat greitai drėksta. Tad neįgudusiems kočiotojams geriau naudoti maistinę plėvelę ar foliją.   
 
 

Iškočioję vieną lakštą, atsargiai nuimkite popierių arba plėvelę, ir išspauskite su formelėmis norimas figūrėles. Tuomet su šiaudeliu išdurkite skylutes pakabinimui.

Išspaudę įvairių ornamentų, orkaitę įkaitinkite iki 90 laipsnių Celsijaus. Figūrėles kepkite apie dvi su puse val. Po to išimkite ir atvėsinkite. Leiskite kelias dienas gerai išdžiūti kambario temperatūroje. Po visos šios procedūros išeina kieti, bet neatsparūs smūgiams ar tvirtiems dantukams, ornamentai. Išdžiūvusius ornamentus dažykite, dekoruokite, verkite juosteles.

Štai ši cinamoninė žvaigždė ir angeliukas yra papuošti blizgiais klijais. Per naktį klijai išdžiūna ir kitą dieną jau galima tokiais žaisliukais puošti kambarį, kalėdinę eglutę ar kam nors padovanoti.

O štai šie žaisliukai yra puošti akriliniais dažais. Galima žaisliukus spalvinti ir  guašu, jis suteiks matinį (neblizgantį) paviršių. Taip pat guašas neatsparus vandeniui, d juo dekoruotus darbelius tektų labiau saugoti nuo drėgmės.

Šios eglutės taip pat dekoruotos blizgiais klijais. Tik vaikai jas nutepė teptukais, todėl blizgučiai dailiai pasiskirstę per visus ornamentus. Galimas ir kitoks blizginimo variantas – ornamentą padengti PVA klijais ir užberti blizgučių.

Druskos tešlos žaisliukai

Kalėdiniams ornamentams taip pat tinka ir druskos tešla.

Druskos tešlai pasigaminti reikės:

 • 2 puodelių miltų
 • 1 puodelio smulkios druskos
 • 1 šaukšto krakmolo (nors kai jo neturiu, tai apsieinam ir be jo. Tik tešla nebūna tokia elastinga)
 • 1 stiklinės vandens

Viską beriame ir pilame į dubenį. Tuomet išmaišome. Masę perkeliame ant miltais pabarstyto stalo ir minkome.

Iš išminkytos druskos tešlos su sausainių formelėmis galima pasigaminti panašius žaisliukus kaip ir iš cinamoninės masės. Tik šie ornamentai bus gerokai kietesni, tvirtesni. Išdžiūvusius žaisliukus galima puošti pačiais įvairiausiais dalykais, pavyzdžiui, kruopomis, sėklomis, akmenukais, sagomis, karoliukais, dažais ir t.t. Taip pat galima į minkomą masę įberti blizgučių ir tuomet jau visi žaisliukai iškart turės blizgesio, o tešlą padalinę į kelias dalis ir į vieną įlašinę maistinių dažų, turėsite ir spalvotos masės. Pasitelkite vaizduotę, naudokite tai, ką turite ir sukursite tikrai smagių ir gražių darbelių!

Baigtus darbelius būtina išdžiovinti. Džiovinti juos galima orkaitėje maždaug 50-70 laipsnių temperatūroje, kelis kartus po keletą valandų juos vis apverčiant. Arba galima tiesiog palikti žaisliukus ant palangės, kartas nuo karto juos pavartyti ir laukti.

Eglutė iš popieriaus

Eglutei pagaminti reikės:

 • Spalvoto popieriaus (geriau truputį storesnio)
 • Pieštuko
 • Žirklių                                 

Puošimui reikės:

 • blizgių klijų
 • lipdukų
 • flomasterių
 • rašiklių
 • pieštukų
 • blizgučių

Ant popieriaus lapo nupiešiame spiralę. Viduryje galima palikti paprastą burbuliuką arba nupiešti žvaigždę. Svarbu, kad spiralė nebūtų sudaryta iš daug ratų, nes labai ištįs į ilgį. Pakanka trijų -keturių. Tada kerpame per piešimo liniją.     


Eglutę dekoruojame įvairiausiais raštais.

Kai spiralė išmarginta, imame juostelę ar storesnį siūlą ir lenkiame pusiau. Imame spiralės viduriuką, užneriame kilputę, kad tvirtai laikytųsi ir žaisliuką būtų galima pakabinti.

Kūrybingų, linksmų ir kvepiančių jums vakarų!


Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?