Bitutės svečiai

Neįprastas Roko origamių pasaulis

Pirmą klasę šį rudenį Gargžduose pradėjęs lankyti septynmetis Rokas Lokuševičius  turi ypatingų gabumų. Jo namuose ant lentynų, palangių, vazonų, sienų nutūpę daugybė origamių – sudėtingų popierinių lankstinių. Ne kiekvienas suaugęs žmogus pajėgtų tokius išlankstyti! Rokas yra nubraižęs ir kelias savo origamių instrukcijas. Berniuko svajonė – jo paties sukurtų origamių knyga.
Susidomėjusi šiuo neįprastu užsiėmimu, Bitutė nuskrido pasikalbėti su Roku bei jo mama Lina, kuo ypatingas yra origamis ir kodėl jis taip sužavėjo Roką.
 
Kada Rokas susidomėjo ir pradėjo lankstyti origamius?
Lina. Origamiu – figūrėlių lankstymo iš popieriaus menu – Rokas susidomėjo būdamas ketverių metų. Pirmoji knyga, pagal kurią lankstė figūrėles, buvo „Origamio enciklopedija pradedantiesiems“. Rokas labai greitai suprato, kaip reikia lankstyti. Reikėjo tik truputį pasimokyti bei perprasti kelis lankstymo ženklus ir sūnus ėmėsi darbo.
 
Girdėjau, kad ir darželyje šiuo savo pomėgiu Rokas stebino auklėtojas bei savo bendraamžius?
Rokas. Į priešmokyklinę darželio grupę nešdavausi origamių knygą, kad ir kiti vaikai galėtų lankstyti kartu. Vis pamokydavau juos – buvau jų mokytojas.
Lina. Auklėtojos sakydavo, kad Rokas labai gerai lanksto. Stebėdavosi, kaip iš popieriaus padaro tokių įdomių dalykų. Tad kartą sugalvojome darželyje padaryti Roko lankstinių parodėlę. Ir ji puikiai pavyko.
 
Rokai, tu turi brolį dvynį Herkų. Ar ir jis taip gerai lanksto?
Rokas. Herkus lanksto, bet jam taip gerai neišeina. Jis labiausiai mėgsta lankstyti lėktuvėlius, paukščius. Tiek daug instrukcijų, kaip aš, nesimoko, kartais pritrūksta kantrybės.
Lina. Dar reikia pridurti, kad norint išlankstyti figūrėlę kuo geriau, reikia nuolat dirbti ir įgyti kuo daugiau įgūdžių. Kuo daugiau lankstai, tuo lengviau išeina. Didžiausias lankstytojas šeimoje yra Rokas. Herkus turi kitų pomėgių.
 
Kiek origamių knygų turite namie?
Lina. Šešias ar septynias. Beveik viską iš jų Rokas jau yra išlankstęs.
 
Kur namie laikote visus tuos lankstinius?
Lina. Namie turime šimtus lankstinių. Gražiausi nutupia lentynose, į vazonus, ant palangių. Bet dažniausiai laikome krepšyje. Specialiai lankstiniams laikyti pasidarėme gražią didelę dėžę. Bet tų lankstinių turime tiek daug, kad vis tiek niekur nebetelpa. Be to, dėžėje ar krepšyje laikomi lankstiniai susiglamžo. Tad dabar sugalvojome gražiausius, mažiausiai susiglamžiusius origamius suklijuoti ant specialios lentos. Tą lentą pakabinome ant sienos – dabar turime savotišką origamių paveikslą.
 
Rokai, ko esi išlankstęs daugiausia?
Rokas. Lėktuvėlių ir gyvūnėlių.
Lina. Kartą namie įsikūrė pats tikriausias aerodromas. Rokas išlankstė kelias dešimtis lėktuvėlių. Visi jie buvo skirtingi.  Kai kurie sklandydavo, kai kurie sukdavo ratus, kai kurie tiesiai skrisdavo. Buvo net ateivių lėkštė. Kai Rokas ir Herkus sugalvojo surengti lėktuvėlių lenktynes, namai paskendo lėktuvėlių gausoje.
 
Iš kokio popieriaus lankstomi origamiai?
Rokas. Dabar lankstau iš spalvoto kvadratinio popieriaus.
Lina. Iš pradžių vaikai lankstydavo iš paprasto popieriaus, bet dažniausiai lankstiniams reikia kvadrato formos lapo, užtat dabar ir perkame kvadratinį spalvotą popierių, skirtą lankstyti.
 
Ar origamius paskui spalvinate?
Rokas. Dažniausiai ne.
Lina. Kartais, kai su broliu išsilankstote pinigines, jas nusispalvinate ir žaidžiate parduotuvę.
 
Kada geriausia lankstyti: dieną ar vakare, žiemą ar vasarą?
Rokas. Mėgstu lankstyti bet  kokiu oru. Nėra skirtumo, kada. Lankstau ir dieną, ir vakare, ir vasarą, ir žiemą.
Lina. Esi kartą vasarą lauke visą dieną lankstęs. Kieme ant žolyno pasitiesei pledą ir tada prisijungė kiemo draugai. Jiems patiko lankstyti kartu.
 
Kokias figūras sunkiausia išlankstyti?
Rokas. Elnius ir laumžirgius. Dar zuikį buvo sudėtinga išlankstyti.
 
Girdėjau, kad kelis origamius esi pats sukūręs ir nubraižęs jų lankstymo schemas?
Rokas. Taip, esu išlankstęs sakalą, bučinį, paukščiukų, kurie panašūs į lėktuvėlius, nes turi sparnus. O belankstydamas ir schemas nubraižiau. Norėčiau sukurti savo origamių knygą.
 
Kokių dar pomėgių turi origamių lankstytojas?
Lina. Rokas mėgsta skaityti. Yra pats perskaitęs apie septyniasdešimt knygų. Darome ir įrėminame Roko perskaitytų knygų sąrašą, kuriame įrašome perskaitytų knygų pavadinimus ir autorius. Į sąrašą neįtraukėme įvairiausių enciklopedijų ir žinynų, kuriuos Rokas mielai skaito. Ypač apie kosmosą.
Rokas. Dar mėgstu žaisti šaškėmis. Man tai sekasi. Dažnai visus namie aplošiu. Neretai laimėdavau ir darželyje.
Lina. Rokas norėtų dalyvauti šaškių turnyre, tad šiemet būtinai pabandysime.

Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?