Bitutės svečiai

Pasivažinėjimas ir viešnagė pas haskius

 

Vieną baltą žiemos dieną, besigrožėdama apsnigtais miško medžiais, Bitutė kartu su šešiamete Vilte nuvažiavo į Žalgirio kaimelį. Į jį kasdien atkeliauja vaikai ir tėveliai, norintys pasivažinėti šunų traukiamomis rogėmis.

Mažame Žalgirio kaimelyje, miško apsuptyje, gyvena dvylika Sibiro haskių ir keturiolika Aliaskos malamutų. Jų šeimininkė Jolanta Bliuj prieš dvylika metų persikraustė iš miesto į kaimą, kad išpildytų savo svajonę – augintų šiuos ypatingus šunis.

Haskiai kasdien laukia svečių ir mielai su jais bendrauja. Pakinkyti į roges, šunys kelis kartus per dieną lekia mišku, suteikdami visiems daug džiaugsmo. Kai sniego nėra, šunys pakinkomi į dviračius ar triračius.

Ši pramoga patinka visiems. Žmonės džiaugiasi neeiliniu įvykiu, grožisi gamta ir tempiami šunų pasijunta tarsi eskimai, keliaujantys per Aliaską šunų kinkiniu. O šunys džiaugiasi galėdami pasportuoti. Sibiro haskiai ir Aliaskos malamutai – sportiniai šunys. Jiems reikalingas fizinis krūvis, tad jie nori ne šiaip sau pabėgioti, bet gauti tempti roges.

Į šunų kaimelį atvykusi šešiametė Viltė susidraugavo su svetingai nusiteikusiu ir geros nuotaikos kupinu malamutu, kurio vardas Morisas. Šeimininkė Jolanta jį šaukia tiesiog Morka. Pasak šeimininkės, šiauriniams šunims nebūdinga agresija, todėl jie labai draugiški ir žaismingi. Aliaskos malamutų veislė buvo išvesta Šiaurėje rogėms traukti.
 
Šis haskis taip pat turi savo vardą – Panda. Matyt, todėl, kad kailio spalva labai panaši į tikros pandos. Visi šunys šioje sodyboje turi savo vardą, o šeimininkė Jolanta kiekvieną atskiria ne tik iš išvaizdos, bet ir iš lojimo garso. Beje, haskiai ir malamutai gali kaukti kaip vilkai ar kojotai. Kaukimą sunku atskirti nuo vilko.
 
Viltė susipažino su dar vienu draugišku haskiu, vardu Žydraakis. Haskiai – viena seniausių šunų veislių pasaulyje. Šios šunų veislės, kilusios iš eskimų šunų, randamos visame šiauriniame pusrutulyje – nuo Sibiro iki Kanados, Aliaskos, Grenlandijos, Labradoro ir Bafino Žemės salos. „Haskis“ yra žodžio „eskis“ perdirbinys. Taip seniau būdavo vadinami eskimai, o vėliau ir jų šunys. Iš Sibiro į Aliaską haskiai buvo atvežti 1909 metais.
 
Šunų kinkymas užtrunka apie dešimt minučių ar net ilgiau. Pakinkyti šunys ramiai stovi ir laukia ženklo, kada galės smagiai skrieti per mišką. Jolanta pasakoja, kad šunis atsivežė iš Lenkijos, Suomijos, Vokietijos. „Kai kuriuos nusipirkome, o keli gimė jau pas mus. Šunis apmokome ir treniruojame mes patys. Kad šuo gerai bėgtų, kartais reikia ir gerą pusmetį padirbėti“, – pripažįsta Jolanta.
 
Į roges, kurias traukia šiauriniai šunys, dažniausiai pasodinami du žmonės, o už jų stovi ir šunims vadovauja jų šeimininkas. Kad išlaikytų gerą formą, kiekvienas šuo kasdien suvalgo apie kilogramą mėsos.
 
Šių šiaurinių šunų protėviai – šunys, kuriuos veisdavo čiukčiai, todėl jie gerai prisitaikę prie šaltų klimato sąlygų. Pusiau klajokliams čiukčiams kažkada prireikė šuns, kuris galėtų greitai įveikti didelius atstumus ir tempti krovinius iš medžioklės vietų į nuolatines gyvenvietes. Į kinkinius pakinkydavo po 15–17 šunų.
 
Šiame kaimelyje gyvenantys šunys ypatingi dar ir tuo, kad kartu su šeimininke Jolanta lanko vaikus, kurie serga ar turi kokių sutrikimų. Šunys mielai važiuoja aplankyti vaikų, kenčiančių nuo autizmo, Dauno sindromo, cerebrinio paralyžiaus, protinės negalios. Vyksta ir pas vaikus į globos namus. Šunys vaikams kelia daug teigiamų emocijų ir tai padeda jiems greičiau sveikti bei džiaugtis gyvenimu. Nors kai kurie vaikai iš pradžių šunų prisibijo, tačiau po kurio laiko ta baimė nyksta. Šunys užkrečia savo gyvybingumu ir žaismingumu. Tarp vaikų ir šunų užsimezga graži draugystė, kuri pradžiugina ir praturtina net ir stipriai sergantį ar liūdintį vaiką.
 
Dėkojame Jolantai Bliuj už smagią viešnagę šiaurinių šunų kaimelyje Elektrėnų savivaldybėje.
 
 

Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?