Bitutės svečiai

Beno namuose auga vikšrai

Išgirdusi apie berniuką Beną, namuose auginantį vabaliukus ir vikšrus, Bitutė nuskrido su juo susipažinti. Benas labai myli gamtą, o labiausiai mėgsta gaudyti ir stebėti vabalus, vabzdžius ar paukščius. Klausydamasi Beno ir jo mamos Vaivos pasakojimų, Bitutė negalėjo atsistebėti, koks įdomus ir spalvingas gamtos pasaulis.

Benai, papasakok, kur tu gyveni? Į kelintą klasę eini?

Benas: Aš gyvenu Ežaičių kaime, Klaipėdos rajone. Mokausi Gargždų progimnazijoje antroje klasėje.

Ar tau patinka gyventi ne mieste, o kaime?

Benas: Taip, nes galiu viską aplink tyrinėti: gamtą, vabalus, paukščius. Užaugęs norėčiau būti gamtininku. Man tai būtų labiau malonumas negu darbas.

Kuo tave sudomino vabalai?

Benas: Vabalais susidomėjau labai seniai. Esu perskaitęs daugybę knygų apie juos. Labai įdomus jų vystymasis. Kai būdavau mažas, piešdavau vien tik vabalus.

Vaiva: Kai Benui suėjo ketveri metai, draugė jam padovanojo knygą, kurioje labai gražiai ir aiškiai buvo aprašyti vabalai, ropojantys gyviai, vikšrai. Penkerių išmokęs skaityti, Benas labai pamėgo knygas apie gamtą. Pirmas ropojantis gyvis, kuriuo jis susidomėjo, buvo akmenlindė.

Koks vabalas tau labiausiai patinka?

Benas: Juodbuožis duobkasys. Jį esu matęs pas močiutę sode. Kartą radau šį vabalą, valgantį negyvą paukštį. Juodbuožis duobkasys yra maitvabalis, nes maitinasi dvėseliena. Jis labai keistai zirzia.

Ant palangių augini įvairius vikšrus. Iš kur jų gauni? Ar visada žinai, kas iš vikšro išsiris?

Benas: Randu vikšrų lauke, pievoje, ant namo sienų ar trinkelių. Kai kurie mėgsta slėptis po lentomis, pagaliais. Dažniausiai žinau, kas iš auginamo vikšro išsiris. Iš patirties atspėju, randu informacijos knygose, internete. Pats pirmasis iš augintų vikšrų man išsirito dilgėlinukas. Dažniausiai išsirita pieviniai verpikai.

Vaiva: Pradžioje Benas tyrinėdavo vikšrus tik gamtoje ir, teisybę sakant, jie mūsų nežavėjo. Tik vėliau sūnus sugalvojo vikšrus auginti namie ir juos tyrinėti. Taip mūsų namuose apsigyveno įvairūs vikšrai, kurie išaugę į gražuolius drugelius ir įdomius naktinius drugius sužavėjo ir mus. Dabar nėra mums bjaurių vabzdžių, visi savaip įdomūs ir gražūs.

Kaip reikia tuos vikšrus prižiūrėti, kad iš jų kas užaugtų?

Benas: Vikšrams reikia drėgmės, saulės. Visi minta žolėmis, augalų lapais ir žiedais. Aš vikšrus laikau kibire. Įpilu į jį smėlio ar žemės, tada dedu žolių. Kartais paleidžiu vikšrus į pievą ir saugau, kad nepabėgtų. Pavyzdžiui, uždedu tvorelę. Niekam nepatiktų būti uždarytam kibire.

Kiek laiko reikia laukti, kol iš vikšro išsirita drugelis?

Benas: Reikia laukti nuo poros savaičių iki metų. Kartą auginau drugio meškutės lervą. Teko laukti metus, kol ji išsirito.

Ką su tais drugeliais ar vabalais darai, kai jie išsirita?

Benas: Aš juos paleidžiu į tą pačią vietą, kurioje radau. Arba į pievą.

Tu taip pat domiesi ir paukščiais?

Benas: Taip. Perskaičiau daug knygų apie juos. Taip pat stebiu paukščius gamtoje.

Kokie paukščiai apsilanko pas jus?

Benas: Dažniausiai tenka matyti suopį, dūminę raudonuodegę, pievinę lingę, geltonąją startą, dagilį. Prie mūsų kūdros dar atskrenda garnys. Vasarą būna apie trisdešimt gandrų. Dar kiek toliau, ant kalno, pasirodo gervės. Netoli pievos lankosi paprastasis kūltupys.

Kartą auginome kregždę. Patekusi į vėtrą, ji iškrito iš lizdo. Mes ją priglaudėme. Pirkome iš žvejų parduotuvės kirmėlių, kirpome jas per pusę ir maitinome jomis kregždutę kas penkiolika minučių.

Vaiva: Benas visur tą kregždę veždavosi kartu. Veždavausi ją į darbą ir aš. Kai kregždžiukas pramoko skraidyti, paleidome jį. Jis įsiliejo į kregždžių būrį, nes prie mūsų namo yra kregždžių lizdas. Pašauktas vardu kregždžiukas visada atskrisdavo ir nutūpdavo ant rankos. O paskui išmigravo su kitomis kregždėmis ir nebegrįžo.

Benas: Mama dar turėjo gražų mažą arbatinuką terasoje. Šią vasarą jame lizdą susisuko dūminė raudonuodegė. Ji padėjo keturis kiaušinius, iš kurių išsirito trys paukščiukai. Jie tame arbatinuke gyveno, kol vieną kartą  išskrido.

Vaiva: Buvo tikras džiaugsmas stebėti, kaip iš padėtų kiaušinių išsirita paukšteliai.

Kokius paukščius labiausiai mėgsti?

Benas: Labiausiai patinka juodasis strazdas ir dagilis. Juodasis strazdas gražiai čiulba, ant eglės viršūnės nutūpęs. Dagilis – labai spalvotas ir gražus. Vaikštinėja keliu, obuolius pas močiutę valgo.

Namuose auginate kokių nors kitų gyvūnėlių?

Benas: Laikau dvi banguotąsias papūgėles, žuvytes. Dar turiu vokiečių aviganį.

Tu dar skambini pianinu ir lankai muzikos mokyklą. Kas tave labiau domina: gamta ar muzika?

Benas: Abudu įdomūs. Vasarą ir pavasarį labiau domiuosi gamta, o žiemą daugiau groju pianinu.

Kokių dar mėgstamų užsiėmimų turi?

Benas: Konstruoju lego, sprendžiu kryžiažodžius, kuriu muziką, rašau knygas apie gamtą, pavyzdžiui, apie vabalus.

 

 

 


Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?