Vabalo Elniaragio metraščiai

Šimtasis Lietuvos gimtadienis

Pasipuošusi vėliavomis, gėlėmis ir laužais Lietuva atšventė šimtąsias valstybės atkūrimo metines. Nelengvas buvo šimtmetis – patyrėme karus, nelaisvę, netektis. Bet Lietuva atsitiesė, vėl iškovojo laisvę. Sulaukėme ir dovanų – į Lietuvą neseniai atvežtas ilgą laiką laikytas dingusiu Lietuvos Nepriklausomybės Aktas.
 
Paskelbta nepriklausomybė
Vasario 16-oji, apsiniaukęs niūrus šeštadienis. Šlapdribos plakami į visiems vilniečiams žinomą Štralio namą renkasi Lietuvos Tarybos nariai. Vieni vyrai – moterys balsavimo teisę gaus tik po pusės metų. Ginčytis netenka: jie jau tvirtai apsisprendę paskelbti Lietuvos nepriklausomybę. Surašomas dokumentas, kuriame sakoma, jog Lietuva nutarusi kreiptis į Rusijos, Vokietijos ir kitų šalių vyriausybes su pareiškimu – skelbiama atstatyta nepriklausoma Lietuvos valstybė. Šį dokumentą vadiname Lietuvos Nepriklausomybės Aktu, o jį pasirašiusius Lietuvos tarybos narius – signatarais.
Lietuvos žmonės su Nepriklausomybės Aktu susipažino tik po poros dienų – jis buvo išspausdintas vasario 19 dienos laikraštyje „Lietuvos aidas“. Lietuvą iki tol valdė Vokietija, užėmusi mūsų kraštą Pirmojo pasaulinio karo metu. Vokietijai labai nesinorėjo Lietuvos nepriklausomybės pripažinti.
 
 
Ilgai ieškotas dokumentas
Vokiečiai draudė platinti „Lietuvos aido“ numerį su Nepriklausomybės Aktu ir konfiskavo laikraščius, bet jie pasklido po Lietuvą. Originalus, tikrasis Nepriklausomybės Akto dokumentas buvo atiduotas saugoti Lietuvos Tarybos pirmininkui Jonui Basanavičiui. Šiam mirus, ir Nepriklausomybės Aktas dingo be žinios. Ilgus metus veltui jo ieškota, ypač dabar, artėjant valstybės šimtmečiui. 2017 metais šio dokumento radėjui net pažadėta 1 milijono eurų premija!
Keli Akto nuorašai buvo įteikti Vokietijos ir Rusijos vyriausybėms. Vieną jų 2017 metais Vokietijos archyve surado profesorius Liudas Mažylis. Neseniai šis dokumentas atvežtas į Lietuvą, ir jį galima pamatyti Vilniuje, Signatarų namų muziejuje. Po penkerių metų jį vėl turėsime grąžinti Vokietijai.
Dėl nepriklausomybės dar teko kovoti. Tik 1921 metų rugsėjį Lietuva priimta į Jungtines Tautas, laisvų valstybių šeimą. Bet viso to nebūtų buvę be 1918 metų vasario 16 dieną paskelbto apsisprendimo.
 
Ar žinai, kad:
  • 1918 metais vasario 16-oji buvo šeštadienis, o Lietuvos nepriklausomybė paskelbta 12.30 valandą.
  • Lietuvos Tarybos, pasirašiusios Nepriklausomybės Aktą, pirmininku buvo seniausias jos narys – 67 metų Jonas Basanavičius. Šis Lietuvos patriarchu vadinamas signataras ir mirė vasario 16 dieną, kai Lietuva džiaugsmingai šventė devintąją nepriklausomybės sukaktį.
  • Vienas iš signatarų – Donatas Malinauskas, „senas kavalierius ir bajoras“, ilgai pusryčiavo kavinėje ir pavėlavo pasirašyti Nepriklausomybės Aktą. 
  • Štralio name, kuriame buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė, dabar veikia Signatarų namų muziejus. Čia galima pamatyti ir iš Vokietijos atvežtą Lietuvos Nepriklausomybės Aktą.
  • 1918 metų vasario 16 dienos „Lietuvos aide“ yra žinutė, kad medicinos daktaras Pranas Mažylis, sugrįžęs iš Krokuvos, ketina įsikurti Panevėžyje ir ten gydytojauti. Pranas Mažylis – Nepriklausomybės Akto radėjo Liudo Mažylio senelis.
  • Vasario 16 dieną, minint nepriklausomybės atkūrimo metines, buvo įsteigtas Vytauto Didžiojo karo muziejus ir Vytauto Didžiojo universitetas. Vasario 16 diena yra ir „Jaunimo linijos“ gimtadienis.

O dabar, kai jau praplėtei žinias apie Lietuvos nepriklausomybę, atsakyk į viktorinos klausimus ir laimėk prizus!

1. Kokio įvykio šimtąsias metines minėjome 2018 metų vasario 16 dieną?
a) Pirmojo pasaulinio karo pabaigos;
b) Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo;
c) pirmojo Lietuvos paminėjimo.
 
2. Kas yra signatarai?
a) antspaudai, kuriais buvo patvirtintas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas;
b) rūmai, kuriuose buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas;
c) Lietuvos Tarybos nariai, pasirašę Lietuvos Nepriklausomybės Aktą.
 
3. Kokia valstybė buvo užėmusi Lietuvą Nepriklausomybės Akto pasirašymo metu?
a) Rusija;
b) Vokietija;
c) Lenkija.
 
4. Nepriklausomybės Akto signataras, Lietuvos Tarybos pirmininkas, miręs 1927 m. vasario 16 dieną?
a) Vytautas Landsbergis;
b) Antanas Smetona;
c) Jonas Basanavičius.
 
5. Lietuvos Nepriklausomybės Aktą galima pamatyti:
a) Lietuvos nacionaliniame muziejuje;
b) Signatarų namų muziejuje;
c) Vytauto Didžiojo karo muziejuje.
 

Viktorinos atsakymus siųsk adresu: redakcija@bitute.lt

 


Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?