Skaitymai

Kaukvabalis Mokslinčius atsako į vaikų klausimus

Ar Afrikoje yra kada nors snigę? (Elizabeta)

Dėkui už netikėtą klausimą. Turbūt esi girdėjusi, jog Afrikoje baisiai karšta. Ten taip karšta, kad afrikiečiai lietuvišką vasarą dažnai skundžiasi, kaip pas mus šalta. Tačiau Afrikoje išties yra snigę.

Vidutinė temperatūra Afrikoje yra apie +30 °C. Kartą temperatūra Libijoje buvo pakilusi net iki +57,8 °C karščio. Žiemą ten taip pat paprastai temperatūra būna daugiau nei +20 °C. Tačiau ne visose Afrikos vietose temperatūra yra vienoda. Tarkime, Atlaso kalnuose temperatūra kartais nukrinta žemiau 0 °C, tad ten gana dažnai ir pasninga. 

Kai kalbame apie Afriką, paprastai galvoje iškyla smėlėti Sacharos, savanų ar tankiai medžiais apaugę džiunglių vaizdai. Afrikos klimatas gana įvairus. Šiaurinėje jos dalyje baisiai karšta, o štai Pietų Afrikoje, kurios klimatas šiek tiek artimesnis lietuviškam, temperatūra kartais nukrinta žemiau +10 °C šilumos, tad pasitaiko ir sniego. Tarkime, 2012 metais rugpjūčio mėnesį, t. y. pačioje afrikietiškos žiemos pabaigoje (pas juos žiema tada, kai pas mus vasara) Pietų Afrikos respublikoje iškrito tiek sniego, kad sustojo visas eismas, o vaikai mėgavosi žiemiškais orais ir net, ko gero, lipdė besmegenius.

Ką reiški vardas Monika? Norėčiau daugiau apie jį sužinoti. (Monika, 10 m.)

Monika, džiugu, kad nori sužinoti, ką reiškia tavo vardas. Deja, turiu šiek tiek nuliūdinti, nes tikroji tavo vardo kilmė nėra aiški. Mokslininkai, tiriantys vardų istoriją, mano, kad tavo vardas kilęs iš finikiečių kalbos. Kadangi finikiečiai, kaip ir jų kalba, išnykę – mes negalime nustatyti, ką jis reiškia. Tačiau yra manančių, kad tavo vardas gali būti kildinamas iš senovės graikų kalbos žodžio monos (lietuviškai „vieniša“) arba iš lotynų kalbos moneo (lietuviškai reikštų „patarėja“). Tad gali sakyti, jog tavo vardas yra Vieniša Patarėja – abiem atvejais žinosi, kad tokia kilmė yra įmanoma ir mokėsi tai pagrįsti moksliškai.

Žymiausios dvi moterys, pavadintos šiuo vardu, yra dvi. Pirmoji – tai šv. Monika, šv. Augustino mama. Antroji (su išlyga) – Mona Liza (nes, kaip žinome, vardas gali būti kildinamas nuo žodžio monos, be to, Mona yra vienas iš galimų vardo trumpinių). Šv. Monika Katalikų bažnyčioje minima rugpjūčio 27 dieną, o Mona Liza, deja, ne. Tačiau jei kada būsi Paryžiaus Luvre, galėsi pamatyti jos portretą, dar žinomą kaip Džokonda. Jį nutapė Leonardas Da Vinčis.

Daugiau įdomių klausimų ir dar įdomesnių Mokslinčiaus atsakymų ieškok Bitutės žurnale! 

Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?