Per tamsą - šviesos sutikti

Vis gilyn – į rudenį

Taip nutinka tikrai ne kasmet – ar matei, kad šiemet vasara iš rudens atėmė visą pirmąją rugsėjo savaitę? Kalendorius tada tvirtino esant rudenį, o tvyrojo šiluma ir vasariška nuotaika. Ji veržėsi pro klasės langus, ir sėdėti pamokose, kai dangumi plaukia tokie balti debesys, buvo nelengva. Tačiau vasarėlė jau išskrido, išsinešė karščius ir atostogas. Mes visi įžengėme į rudenį.

Gamtoje rasti ribą tarp metų laikų sunku. Ypač tada, kai vasara ar žiema naudojasi savo teisėmis ir užtrunka ilgiau, nei derėtų. Ruduo prasideda ne iš karto – tu tikriausiai matei pirmuosius jo ženklus, sakytum – pranašus. Tai buvo sunki ryto rasa, nulenkianti žolių stiebus, rasos lašelių prikibę voratinkliai ir rūkas, kurio draikanos išsisklaido tik aukščiau pakilus saulelei. Dabar ruduo jau kitoks... 

Apie rudenį skelbia trumpesnė diena, vėstanti žemė ir vanduo. Rugsėjo vidury dar gali maudytis ir bėgioti basas, o po švento Mato (švenčiamas rugsėjo 21 d., senoviškai dar vadintas Mataušu), sako, to daryti nereikia, nes „po švento Mataušo žemelė ataušo“. Kas jai staiga nutiko?

Gamtoje niekas neatsitinka staiga. Ilgėjant nakčiai, dienos ir saulės vis mažiau, tad žemės ir vandens nėra kam šildyti. Maža to, naktį netenkama per visą vasarą kauptos šilumos.

Rugpjūčio gale mus paliko gandrai, o rugsėjui baigiantis paukščių migracija yra ypač intensyvi ir kryptinga – visi lekia į pietvakarius. Vieni paukščiai skrenda ten, kur yra saugiausios vietos kirsti Viduržemio jūrą, kiti pasuka į vakarus ir apsistoja Europoje, kur ir praleis žiemą. Dar kiti skrenda aplink Viduržemio jūrą, pro Turkiją, Izraelį, kaip vasaros gale jau skrido gandrai. 

Paukščių kelionės labai pavojingos, daug jų žūsta, atsitrenkę į stiklines sienas, langus, mašinas, elektros laidus ir vėjo „malūnų“ sparnus. Kodėl paukščiai atsitrenkia į stiklus? Tiesiog jie niekada neturėjo galimybių sužinoti, kas tai yra. Be to, dažnai pro langus jie regi „kiaurai“, nes kambariai labai šviesūs, su plačiais langais. Ką daryti, kad paukščiai suprastų apie pavojų? Jūs galite iškirpti sakalo, vanago siluetus, priklijuoti juos prie lango stiklo – paukščiai matys juos ir artyn neskris, bijos.

Spalio 4-ąją mes minime Pasaulinę gyvūnų globos dieną – jos globėju yra šventasis Pranciškus iš Asyžiaus. Sako, kad pas Pranciškų jo nebodami skrido paukščiai ir ėjo žvėrys, nes jautė jo gerą širdį. Dabar šventė švenčiama visur, gal ir tavo mokykloje. Tačiau nuo vienos šventės iki kitos – visi metai, kurie ir skiriami tikrajai gyvūnų globai bei kitiems geriems darbams.

Spalio vidury pamatome, kad staiga pagelto ir paraudo medžių lapai. Jie šių metų savo misiją baigė, medžiams daugiau nereikalingi. Apmirštančiuose lapuose vyksta ypatingi cheminiai procesai, todėl jų spalva ima keistis. Kiekvieną rudenį lapai būna šiek tiek kitokie – ar nebandei nusipiešti jų spalvų? Ar nufotografuoti?

Kai švysteli saulė, lapų spalvų žaismas primena pasaką. Tačiau visa tai tikra. Kaip ir žiogo svirpimas, laumžirgių skraidymas ir aukštai danguje girksinčios žąsys. Jos skuba į pietus, nes čia pat lapkritis, vėlyvojo rudens mėnuo.

Mes liekame su rudeniu – žiūrėsime, kaip jis skainioja medžių lapus, kaip pasidabruoja žolę. Iki žiemos dar daug laiko. O lygiai po dviejų mėnesių įvyks stebuklas – diena vėl ims ilgėti ir nešti mus pavasario, vasaros ir kito rudens link.

 


Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?