Per tamsą - šviesos sutikti

2019 Gegužės 29
Smagiausias vaikų ir bičių metas
Visi pavasario mėnesiai turi lietuviškus paukščių vardus. Šiemet jau matėme paukščio kovo, paukščio balandžio mėnesius. O dabar – gegužė, gegutės mėnuo. Kodėl gegutei laikas skirtas taip vėlai? Todėl, kad ir ji pati sugrįžo visai neseniai. Pirmą jų kukavimą išgirstame balandžio gale, o aktyvusis gegučių „čiulbėjimas“ skamba tik dabar. Jis truks visą gegužę ir birželį, žmonės sako – iki šventų Petro ir Povilo dienos. Ir dar žmonės sako, kad sugrįžtančios gegutės reikia laukti ne bet kaip – visada pravartu turėti smulkių pinigėlių, kuriuos, išgirdus pirmąjį kukavimą, reikia pažvanginti ir parodyti paukščiui. Sakoma, kad taip „užkukuotam“ visi metai būna labai sėkmingi.
2018 Lapkričio 15
Ruduo, žiema ir šviesos sugrįžimas
Kas ten medžių šakas taip švytruoja, kas lapus plėšo? Kas žemę šalnos sidabru nubarstė? Ar tik ne lapkritis? Žinoma, tai jis – paskutinis rudens mėnuo, kuriam tenka užbaigti žydėjimą, vabzdžių skraidymą, paukščių keliavimą ir paruošti gamtą žiemai. Jis įpratęs tą daryti, bet jam tikrai nelengva. Nuo ko lapkritis pradės savo darbus?
2018 Rugsėjo 14
Vis gilyn – į rudenį
Taip nutinka tikrai ne kasmet – ar matei, kad šiemet vasara iš rudens atėmė visą pirmąją rugsėjo savaitę? Kalendorius tada tvirtino esant rudenį, o tvyrojo šiluma ir vasariška nuotaika. Ji veržėsi pro klasės langus, ir sėdėti pamokose, kai dangumi plaukia tokie balti debesys, buvo nelengva. Tačiau vasarėlė jau išskrido, išsinešė karščius ir atostogas. Mes visi įžengėme į rudenį.
2018 Birželio 07
Ir perdavė vasarai visa, ką tik turėjo...
Jeigu apie metų laikus sektume pasaką, ji, matyt, turėtų ir tokius žodžius. Juose nėra nieko pasakiško, ko gero – tai patys teisingiausi žodžiai, kurių prasmės taip pat nereikia giliai ieškoti – gamtoje niekas nedirba „sau“, visi gyvena tam tikrą skirtą laiką, pluša, o paskui visa, ką patys nuveikė, ką užgyveno, atiduoda kitiems. Nes jiems to labiausiai reikia. Tie, kiti, paskui viską perduos toliau...
2018 Balandžio 10
Į pavasario kalną
Ką tik buvo žiema – taip esame įpratę vadinti vasarį. Tačiau jis tampa vis mažiau panašus į žiemą. Ar pavasarį atneš kovas? Ar tikras pavasaris bus balandį? Tuo įsitikinti galime mes patys, tereikia namie palikti kompiuterį, mobilųjį telefoną ir eiti į gamtą. Štai ten viską sužinosime. Paklausite – o kodėl nereikia telefono? Iš tikro, jis labai naudingas, bet ne gamtoje. Čia visai nereikia jo keliamo triukšmo, pagaliau – jis neleis mums viso dėmesio skirti stebėjimams. Eikime „švarūs“, klausydamiesi gamtos muzikos, uostydami gamtos kvapus ir matydami gamtos spalvas.
2017 Lapkričio 10
Metas, kai bitės ilsisi
Artėjant lapkričiui žinome, kad papūs šalti vėjai, dangus pasės snaigių – pradžioje šlapių, sumišusių su lietumi. Ilgainiui tai taps įprasta ir kasdieniška. Spalio gale visa tai šiek tiek baugino: tada dar skraidė drugiai, žydėjo gėlės ir visa tai atrodė taip miela. Ar visa tai bus prarasta?
2017 Birželio 27
Kada pavasaris pražysta
Pavasaris – gražiausias metų laikas. Jūs gal ir norėtumėte dėl to ginčytis, gal net būtumėte teisūs, nes vasara tikrai nėra prastesnė už pavasarį, o ruduo, ypač pati jo pradžia, taip pat turi savo žavesio. Bet pavasaris vis tiek gražiausias! Kodėl? Ogi todėl, kad pavasarį viskas dygsta, žydi, gieda, gimsta, peri, ritasi, auga. Ar ko nors nepamiršau? Gegužę į Lietuvą, sako, atneša gegutė. Arba – ji paskelbia šį mėnesį stojus į savo teises. Tačiau iš tikro ir pati gegutė sugrįžta tada, kai tampa šilta, žalia, kai sužydi žemė. Nieko keista, kad ji taip vėlai parskrenda, čia nėra jokios paslapties: kaip tik dabar ant lapų, žiedų auga drugių vikšrai – mėgstamiausias gegutės lesalas. O paskui nutinka...
2017 Balandžio 18
Atkelkime pavasariui vartus!
Kalendorius dar nebūna paskelbęs pavasario, kai į Lietuvą sugrįžta pirmieji paukščiai. Tačiau labiausiai jų žvalgomės kove. Ypač paukščio kovo (arba kovarnio), kurio vardu pavadintas mėnuo. Kai prasideda ilgas atsisveikinimas su išeiti nenorinčia žiema, paukščiai grįžta neskubėdami, nes jiems reikia ne žiemos, o šilumos, saulės ir lesalo.
2017 Sausio 30
Toks stebuklas kaip žiema
Oho, žiema! Regėjome vieną žiemotą mėnesį, lipdėme sniego žmogelius ir rogutėmis švilpėme nuo kalniuko. Paskui buvo Kalėdos ir Naujieji metai – didžiausios šventės. O dabar atsigręžę atgal snieguotam lauke matome kiškų pėdas, lapės pėdelių virtines. Tačiau sniegas ir laikas paslėpė daug ką iš žiemos pradžios – bent tris atodrėkius, kai lietus nuplovė taip ilgai kauptą žiemos turtą, ledelį, šerkšno nubaltintus medžius.
2016 Gruodžio 01
Iš rudens – žiemon, o paskui – švieson
Kai kieme stovinčio beržo viršūnėje belieka tik keli vėjy virpantys geltoni lapeliai ir debesys virš galvų leidžiasi grėsmingai žemai, bitės net ir jaukų vidudienį jau nebesižvalgo pro avilių lakas. Nunirusios savo namų gilumon, jos visą laiką triūsia – tvarkosi, valosi ir sparneliais vėdina avilio orą. Į žemę atėjo lapkritis, kuriam pavesta dar labiau trumpinti dieną, nuskainioti medžių lapus ir gamtą paruošti žiemai. Matydami tokius pokyčius, ypač prie vakaro vis artėjantį rytą, apie būsimą žiemą galvojame ir mes. Ar gali būti kitaip – juk žiema turi būti graži: balta, snieguota, galbūt – šerkšnota. Žinoma, šiandien apie ją tik svajojame. O kokia ji bus, sužinosime netrukus.
2016 Rugsėjo 21
Naujo rudens auginimas
Lietus vis lijo ir lijo – mes sakėme, kad tai labai panašu į rudenį, nors buvo tik rugpjūčio pradžia, pati gražioji vasara. Dabar lietus nelyja, pro klasės langą žnaibosi saulelė ir mes žinome, kad tai – tikrai ne vasara, o ruduo. Nors toks panašus į vasarą... Jūs jau žinote, kad tarp vasaros ir rudens matomos ir apčiuopiamos ribos nėra. Tačiau mes jau seniai pajutome rudenį. Diena tapo jau gerokai trumpesnė, naktis ilga. Rudens naktys turi labai svarbią užduotį – kol nešviečia saulė, atvėsinti žemę ir vandenis, verpti rūko miglas, barstyti rasos karolius. Gražus toks ruduo, ypač jo pradžia, kai sustojęs po dar žaliu klevu gali žiūrėti į krapnojantį lietų ar pro lapus spinduliukus svaidančią saulę. Jis gražus dar ir tuo, kad pievose gausu žiedų, darželio jurginai tokie sunkūs, kad pirmieji rudeniniai obuoliai prisirpo, o moliūgai darže yra statinės dydžio.
2016 Rugpjūčio 23
Vasarai auginti ir išlydėti
„Krės krės... krės krės...“ – džeržga pievoje griežlė. Žmonės, pasiklausę jos nepaukštiškos giesmės, pridėdavo „krės krės – varškės... o kam – vaikam, kokiem – geriem...“ Ne su vienu paukščiu taip „šnekamasi“, mes mokame mėgdžioti, savais žodžiais persakyti daugelio jų balsus. Tik ar liepą jų dar girdime? Juk vasara, greitai jos vidurys, paukščiai gal jau pavargo, užaugino savo vaikus ir atostogauja?
2016 Birželio 13
Saulė kepa vasaros blynus
Vieną rytą gegužės pradžioje ant žolės radome spindinčių šalnos ledokšnių. Jie tirpo tarp pirštų, čežėdami krito ant žemės, tačiau pakako mažutėlio saulės blyksnio, ir visas jų grožis pradingo – ištirpo. Ar vis dar laikas šalnai ir žvarbai – juk jau žalia aplink, geltonuoja pienės ir ruošiasi pražysti sodai. Tokiu metu šalnų nebelaukiame, juk paskutinis pavasario mėnuo. Tačiau gamtoje viskas sudėliota taip, kad visiems būtų gerai. Taigi – šalna priminė, kad nereikia skubėti augti ir žydėti arba – tą daryti tik savo laiku, atsargiai. Juk šalnų bus dar ilgai – iki pat birželio pradžios.
2016 Kovo 09
Iš pavasario raštų
Na štai – kovas atrakino pavasario vartus. Kovas – tik pradžia, iš karto po žiemos jis gali būti visoks. Tačiau net jeigu dar baltuoja sniegas ir ledas, jei naktimis vaikšto šaltukas, vis tiek jau pavasaris. Jį lemia Žemės padėtis ir Saulės aukštis – tik pažiūrėk, kur ji pakyla vidurdienį! Taigi, kuo ilgesnė diena, tuo smarkiau Saulė šildo orą ir jai tinkamu kampu pasisukusios Žemės vietą, kurioje esame mes. Žemė dar įšalusi, prireiks laiko, kol išeis pašalas, kol atsilaisvins medžių šaknys ir sukrus pumpurai.
2016 Vasario 15
Eikim žiemos ridinėti?
Kada dar būti žiemai, jei ne sausį ir vasarį? Kada dar būna toks gražus sniegas, iš kurio gali suridenti begalę pačių tvirčiausių ritinių ir iš jų nulipdyti kiek tik mums reikia sniego žmonių: mažų, didesnių ir labai didelių. Taigi, jau sausio mėnuo, eikime žiemos ridinėti! Gera pasakyti – eikime ridinėti. O jeigu žiemos nėra – nei šalčio, nei sniego? Tada eikime žiema džiaugtis. Tokia, kokią turime.
2015 Gruodžio 10
Per tamsą - šviesos sutikti
Lapkritis – lapakrėtis, gruodis – skambantis gruodu, taigi – šaltas ir šarmotas. Ar reikia dar geresnių vardų šiems dviem mėnesiams, kurių vienas yra iš rudens, o antrasis – jau iš žiemos. Abu jie yra vieni tamsiausių metuose, tačiau ši tamsa visai nebaido, nes žinome, kad po jos vėl pradėsime keliauti šviesos link.


Prenumeruok
Užsiprenumeruok – ir „Bitutė“ atskris tiesiai į tavo namus!
Prenumeratą  įsigyti galite išties paprastai – internetu arba nuėję į bet kurį Lietuvos pašto skyrių. O subūrusiems prenumeratorių komandą, dar pritaikysime ir nuolaidą!

Plačiau
Kontaktai

VšĮ Bitutės žurnalas"
Adresas: Pilies g. 8
LT-01123 Vilnius

Redakcija
Viršupio g. 5
LT-01215 Vilnius
Mob. tel. 8 615 37708
El. p. redakcija@bitute.lt

Naujienos
informacija ruošiama
Mūsų draugai
Naudinga

Kaip prenumeruoti?